ПРВИ СРПСКО-РУСКИ ФЕСТИВАЛ ОСНОВНОШКОЛСКИХ ТЕАТАРА
У периоду од 14.10.2016. до 16.10.2016. наш град и нашу школу као домаћина фестивала посетили су пријатељи из Русије. Ученици – глумци, наставница и директорка московске школе No 1862 заједно са стручњацима Московског института отвореног образовања, провели су три дана у изузетно пријатном дружењу и сарадњи са нашим ђацима, учитељима и наставницима.
Фестивал је одржан у Позоришту за децу и укупно је приказано 10 представа. Поред московске школе на фестивалу је учествовало још 7 крагујевачких основних школа.
Фестивал је отворила представа из наше школе „Великан“ коју је режирала учитељица Славица Андрић. Ученици шестог разреда су сјајном глумом у овој комично поучној предстаи одушевили публику и на самом почетку поставили високи стандард који је фестивал задржао до краја.
![]() |
![]() |
Уследила је представа „Малиш и Карсон“ коју су извели гости из Русије. Језичка баријера није спречила нашу публику да ужива у овој дивној представи. Песмом и сјајном глумом гости су одушевили публику која их је наградила срдачним аплаузима.
Остале представе су изведене према програму фестивала:
- Репетиција – ОШ „Прота Стеван Поповић“,
- Уплакана Катарина – ОШ „Милоје Симовић“,
- Вашар у Тополи – ОШ „Вук Стефановић Караџић“,
- Принцеза Ива и чаробни напитак – Креативни центар раскршћа
- Пепељуга – ОШ „19. октобар“,
- Чаробњак из Оза – ОШ „21. октобар“,
- Муса Кесеџија и Марко Краљевић – ОШ „Свети Сава“,
Фестивал је затворила представа наше школе „Ана и добри џин Томислав“ коју је написао и режирао учитељ Иван Зорнић. Представу су извели ученици другог и шестог разреда. Иако последња на фестивалу представа је одржала пажњу публике и у налепшем светлу затворила фестивал.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Гости из Русије су додатно оплеменили цео догађај увођењем новина у саму организацију и карактер фестивала. Примењујући своје искуство успели су да промене парадигму и да такмичарски акценат са учесника (глумаца) пебаце на публику. Тако је фестивал остао ревијалног типа док је публика имала прилику да се такмичи.
Сви учесници деле мишљење да је фестивал превазишао сва очекивања, како квалитетом тако и новинама и оригиналним приступом овом виду васпитно образовног рада.
Учињен је велики корак у унапређењу односа наших и московских школа а сам фестивал је почетак једне нове епохе у сарадњи између школа. Пошто је намера организатора да ова манифестација постане стална, сви учесници су већ исказали жељу да догодине понове, унапреде и прошире сарадњу како међусобно тако и са осталим школама у Москви и Крагујевцу.